Torebki inspirowane znanymi markami to torebki które pokochały kobiety. Każda z nas uwielbia wyglądać modnie, a inspiracji naszych codziennych stylizacji poszukujemy w rozmaitych miejscach, w tym na światowych wybiegach. Domy mody inspirują wielu producentów odzieży, obuwia i dodatków. Zanim jednak rozpoczniemy rozważania na temat tego czym tak naprawdę są torebki inspirowane, warto szczegółowo wyjaśnić czym one nie są. Tak, aby żadna z nas nie miała wątpliwości.

Inspiracja to nie podróbka

Produkt do złudzenia przypominający oryginał to tzw. podróbka lub replika. Jego celem jest bycie uważanym za oryginał. Podróbki i repliki na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od wersji zaprojektowanych przez projektanta znanego domu mody. Repliki mają identyczny fason, kolor, dodatki, elementy oraz logo. Kiepsko wykonane podróbki posiadają wiele niedociągnięć, gdy przyjrzymy im się bliżej. Celem podrobionego towaru jest chęć zarobienia pieniędzy n a oszukanym produkcie. Często klient wprowadzany jest w błąd, myśląc że to oryginał. Produkcja takich produktów wiąże się z przywłaszczeniem znaku towarowego/logo, zastrzeżonego przez producenta.

Inspiracja a replika to dwa różne pojęcia

Replika nie do końca jest odwzorowaniem oryginalnego wyrobu. Pod pojęciem relika nie kryje się przywłaszczenie znaku towarowego. Replika, to inaczej duplikat, zazwyczaj powstaje na skutek minimalnej zmiany kompozycji, skali, bądź techniki wykonania. Przykładem może być replika torebki. To wizualnie identyczny produkt jak oryginał, ale np. o zmienionych rozmiarach, z innym wzorem, bądź wykonana podobnym kolorze. Co do zasady replika jest zdecydowanie mniej szkodliwa niż podróbka, jednakże ciągle jest to odwzorowanie czyjegoś pomysłu, w celu pozyskania korzyści majątkowych, bez wykazania jakiejkolwiek kreatywności.

Inspiracja nie wiąże się z dokładnym odwzorowaniem czyjegoś pomysłu - a to jest kluczowe. A nawet, nie ma z nim za wiele wspólnego. Inspiracja na przykładzie torebki to po prostu zaczerpnięcie ułamka pomysłu, myśli przewodniej danego wyrobu. Inspiracja w branży modowej jest czymś zupełnie normalnym. Znane sieciówki nie kryją się tym, że inspirują się każdego sezonu tym, co aktualnie jest na światowych wybiegach. Inspirowane torebki nie zawierają firmowego loga, ani jakichkolwiek elementów zastrzeżonych przez daną markę. Tym samym, nie naruszają niczyich dóbr ani praw. Nie są identyczne, w stosunku do produktów oryginalnych. Po prostu przy ich powstawaniu została zaczerpnięta niewielka inspiracja z wybiegów, czy domów mody. Pozostała koncepcja danego produktu została narzucona przez twórce lub producenta i jest całkowicie związana z jego pomysłem. W inspirowanych torebkach i oryginalnych torebkach można zauważyć podobieństwo np. w kształcie, czy wielkości, królującej na wybiegach. Pokrywać się mogą wykorzystane materiały bądź zastosowane faktury. W danym sezonie może królować kolor, bądź wzór zaczerpnięty właśnie zeznanych domów mody. Nie trzeba, a nawet nie wolno, bać się nosić produktów inspirowanych. Jest to świetna, budżetowa opcja, zwłaszcza gdy torebki od znanych projektantów nie są na naszą kieszeń, albo po prostu nie chcemy wydawać fortuny na rzecz, która znudzi nam się po jednym, góra dwóch sezonach. Torebki inspirowane to zdecydowanie lepszy wybór niż chamskie podróbki, czy słabe repliki. A ponadto zdecydowany dowód na to, że można wyglądać dobrze, za zdecydowanie mniejsze pieniądze i mieć przy tym spokój sumienia oraz satysfakcję moralną.